Osmaniye Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Osmaniye Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Osmaniye Kız Yurtları, Osmaniye Yurtları, Osmaniye Kız Öğrenci Yurtları

Osmaniye, ülkemizin sekseninci ili olarak kayıtlara geçmiştir. Akdeniz Bölgesi’nde Çukurova’nın en doğusunda bulunan Osmaniye, 3 bin 767 kilometrelik yüzölçüme sahiptir. Topraklarının yarısına yakını ormanlarla kaplı olan bu güzel il, her yıl binlerce öğrenciyi sınırlarında misafir etmektedir.

Osmaniye’de yurtlar oldukça güzel tasarlanmıştır. Buradaki kız öğrenci yurtları ısı yalıtımlı olarak ve deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmiştir. Odalar geniş ve ferah bir biçimde dizayn edilmiştir. Genel olarak tek kişilik, iki kişilik ve üç kişilik odalar bulmanız mümkündür. Odalarda bulunan yataklar bazalı ve ortopediktir. Odalarda klima bulunmaktadır. Yurt binalarında genel olarak sınırsız ve kablosuz internet ağı da vardır. Böylece internete odanızın rahatlığında girebilirsiniz. Hem dersleriniz için destek alabilir hem de sevdiğiniz sitelerde sörf yapabilirsiniz. Bazı yurtlarda tuvalet ve banyolar oda içinde bulunurken, bazılarında ise odaların bulunduğu katlarda yer almaktadır. Yirmi dört saat sıcak su kesintisiz olarak sunulmakta ve dilediğiniz an sıcak su ile banyo yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Öğrencilerin oda dışında da ders çalışabileceği çalışma odaları da düzenlenmiştir. Özellikle mimarlık ve mühendislik okuyan öğrenciler için çizim masaları da düşünülmüş ve odalara yerleştirilmiştir. Bavulların oda içinde yer kaplamaması için valiz odaları ayarlanmıştır. Bazı yurtlar o kadar lüks dizayn edilmiştir ki içinde saunası bile vardır. Kuaför hizmetleri de sunulan diğer imkanlar arasında yer almaktadır. Yemekhaneler, dinlenme odaları, bilgisayarı olmayan öğrencilerin de internetten yararlanması için bilgisayar odaları da sunulan diğer hizmetlerdendir.

Şehirde 2007 yılında kurulan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi bir devlet üniversitesidir ve eğitim dili Türkçe’dir. Üniversitede; Mühendislik Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi olmak üzere beş adet fakülte bulunmaktadır. Üniversitede ayrıca Yabancı Diller Yüksekokulu bulunmaktadır . Ayrıca üniversitede; Osmaniye Meslek Yüksekokulu, Kadirli Meslek Yüksekokulu, Düziçi Meslek Yüksekokulu, Erzin Meslek Yüksekokulu ve Bahçe Meslek Yüksekokulu olmak üzere toplamda beş adet de meslek yüksekokul bulunmaktadır. Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüsü de üniversitenin diğer eğitim birimleridir.

Osmaniye’de gezip görebileceğiniz harika mekanlar bulunmaktadır. Bunlardan biri de Karatepe Aslantaş Milli Parkı’dır. Osmaniye’nin Kadirli İlçesinde yer alan bu güzel mekan, 7892 hektarlık alanıyla oldukça zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Bölgede yürüyüş yapabilir ve arkadaşlarınızla güzel bir hafta sonu yaşayabilirsiniz. Ayrıca piknik yapmak için de oldukça uygun bir bölge olan bu parkta keşif de yapabilirsiniz. Kültür gezisi yapmak isterseniz eğer Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi’ne gidebilirsiniz. İçinde birçok kalıntı bulunan bu antik kenti ziyaret ettiğinizde Fenike ve Hitit’lere ait yazıları ve tabletleri görebilirsiniz. Turistler tarafından ziyaret edilen bu müzeyi görmeden memleketinize dönmemenizi öneririz.

Osmaniye, oldukça güzel bir şehirdir ve öğrencilere keyifli mekanlar sunmaktadır.