Rize Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Rize Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Rize Erkek Yurtları, Rize Erkek Öğrenci Yurtları, Rize Özel Yurtlar

Trabzon, Bayburt, Erzurum ve Artvin ile komşu olan Rize’de yaz ve kış ayları genel olarak ılık geçmektedir. Rize’de her mevsim genel olarak bol yağmurlu geçmektedir. Kıyıdan uzaklaşıp dağlara doğru gidildikçe iklimin sertleştiği görülmektedir. Bir yıl içinde sadece on günlük bir süre sıfırın altında geçmektedir. Sıcaklık ise otuz derecenin üzerine çok nadir çıkmaktadır.

Rize’de birçok erkek yurdu bulunmaktadır. Odaların çoğu iki, üç, dört, beş ve altı kişilik olarak düzenlenmiştir. Odalarda ortopedik yataklar, çalışma masaları ve giysi dolapları vardır ve öğrencilere özeldir. Nevresim takımları, yastık, yorgan ve battaniye yurt tarafından verilir ve periyodik olarak temizlikleri yapılır. Odaların bulunduğu katlarda tuvalet ve banyo vardır. Yirmi dört saat boyunca sıcak su imkanı vardır ve bu sayede dilediğiniz zaman banyo yapabilirsiniz. Katlarda aynı zamanda kablosuz ve sınırsız internet de bulunmaktadır. Odanızda kalırken internete girebilir ve keyifli anların tadını yaşayabilirsiniz. Sevdiğiniz sitelerde ve sosyal medyada takılırken arkadaşlarınızla eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Yurt binalarında kafeterya ve kantin de bulunmaktadır. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği kafeteryalarda verilmektedir. Kantinden ise kırtasiye malzemelerine kadar birçok malzemeyi temin edebilirsiniz. Kıyafetlerinizin yıkanması ve temizlenmesi için çamaşır odaları vardır. Ücretsiz olarak sunulan bu hizmette giysileriniz yıkanır ve kurutulur. Ardından ise ütü odalarında ütülenerek size tertemiz getirilir. Bazı yurtlarda ücretsiz olarak servis hizmeti de verilmektedir. Böylece üniversiteye gitmek için ek bir ücret ödemek zorunda da kalmazsınız. Güvenlik hizmetleri oldukça önemsenmekte ve kimlik kartları ile yurda giriş yapılabilmektedir. Kamera sistemleri ile de yurdun çevresi ve bina içi ortak alanlar takip edilmektedir.

Rize’de; Ardeşen‎, Derepazarı‎, Fındıklı‎, Güneysu‎, Hemşin‎, Kalkandere‎, Pazar‎, Rize merkez‎, Çamlıhemşin‎, Çayeli‎, İkizdere‎ ve İyidere‎ olmak üzere toplamda on iki adet ilçe bulunmaktadır. 42 bin 30 kişilik nüfusu ile en kalabalık ilçe olan Çayeli’nde; kadın nüfusu erkek nüfusuna göre daha fazladır. En az nüfusa sahip olan ilçe ise 2 bin 154 kişilik nüfusu ile Hemşin İlçesi’dir. Rize İli’nin toplam nüfusu ise 2012 verileri dikkate alındığında 324 bin 152 olarak görülmektedir.

Rize’de gezilecek birçok yer vardır. Özellikle doğası ile insanı kendine aşık eden bu güzel şehirde öğrenci olarak yapabileceğiniz birçok etkinlik vardır. Bunlardan biri de Çağrankaya Yaylası’dır. Doğal güzellikleri ile dikkat çeken bu yaylada sadece yazın yaşam vardır. Fazla yağıştan dolayı yöre halkı kışın kalmayı tercih etmemektedir. Buradaki manzara oldukça güzeldir ve özellikle sis çöktüğü zaman bambaşka bir atmosfer yaylaya hakim olmaktadır. Şehrin en güzel yerlerinden biri de şarkılara konu olan Fırtına Deresi’dir. Burada adrenalin yaşamak için rafting yapabilir ve çılgınca eğlenebilirsiniz. Birçok yerli ve yabancı turistin dikkatini çeken Fırtına Deresini siz de ziyaret edebilirsiniz.

Rize, güzel çay bahçeleri ve dereleri ile sizleri de ağırlamaktan gurur duyacaktır.