Rize Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Rize Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Rize Kız Yurtları, Rize Yurtları, Rize Kız Öğrenci Yurtları

3 bin 920 kilometre karelik bir yüzölçüme sahip olan Rize, Türkiye’nin kuzeydoğusunda yer alır ve Karadeniz’e sahili olan bir ildir. Çay yetiştiriciliği yapılan ilin tarihi geçmişe dayanır. Şehrin isminin Dağ Eteği manasına geldiği sanılmaktadır. Şehrin nüfusu, büyük şehirlere göç nedeni ile yıllar geçtikçe azalmaktadır.

Rize’de bulunan geçim sıkıntısı, yöre halkının göç etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle yeni bir geçim kaynağı olarak kız öğrenci yurtları kurulmaya başlanmıştır. Kız öğrenci yurtları tek kişilik, iki kişilik, üç kişilik, dört kişilik ve beş kişilik odalardan oluşmaktadır. Odalarda ortopedik yataklar, giysi dolapları ve çalışma masaları bulunmaktadır. Nevresim takımları, yastık ve battaniyeler yurt tarafından verilmekte ve temizlenmesi de yine yurtlar tarafından sağlanmaktadır. Sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri yurtlar tarafından verilmektedir. Yemeklerin menüsü oldukça zengindir ve öğrencilerin tercih ettiği yemeklere göre hazırlanmaktadır. Deneyimli aşçılar tarafından hazırlanan yemekler, hafta içi her gün öğrencilere servis edilmektedir. Öğrencilerin giysileri de yurt tarafından yıkanmakta ve kurutularak ütülenmektedir. Güvenlik hizmetleri, kamera sistemleri ile sağlanmaktadır. Kameralar bina içi ortak kullanım alanlarında ve bina dışında yurdun çevresini, giriş ve çıkışını görebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Yurtlarda aynı zamanda çoğu yurtta olmayan bir özellik olan psikolojik danışmanlık hizmeti de sağlanmaktadır. Bu şekilde öğrencilerin şehre kolay alışması sağlanmaktadır. Ayrıca sorunları olduğunda kendilerine destek olmak da hedeflenmiştir. Yurtlarda revir bulunur ve bu sayede öğrencilerin sağlık sorunlarında da hemen müdahale edilebilmektedir. Spor salonları, etüd salonları, dinlenme odaları ve eğlence odaları da verilen diğer hizmetler arasındadır.

Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan Üniversitesi bulunmaktadır ve 2006 yılında kurulmuştur. Üniversitede; Diş Hekimliği Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar , Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi bulunmaktadır. Üniversitede yedi adet yüksekokul bulunmaktadır. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde ayrıca Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü bulunmaktadır ve üniversite yedi adet de meslek yüksekokula sahiptir.

Rize, oldukça güzel yerlere sahiptir ve öğrenciliğiniz boyunca buraları gezerken unutulmaz anlara şahitlik etmeniz mümkündür. Anzer Yaylası bunlardan biridir. İsminden de anımsayacağınız üzere ünlü Anzer balı bu yaylada üretilir ve bu nedenle yerli – yabancı birçok turistin uğrak yeridir. Anzer balının üretilmesi nedeni ile bu alan 1991 yılında turizm bölgesi olarak ilan edilmiştir. Üstelik yaylada yamaç paraşütü, zirve tırmanışları ve yürüyüş yapabilmektedir. Siz de arkadaşlarınız ile güzel bir hafta sonu için burayı ziyaret edebilirsiniz. Şehrin adını taşıyan Rize Kalesi de oldukça güzeldir ve ziyaret edilebilecek mekanlar arasındadır.

Rize’de güzel bir üniversite hayatı yaşayabilirsiniz. Güzel Rize’de okurken güzel mekanları da size eşsiz deneyimler sunacaktır.