Sakarya Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Sakarya Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Sakarya Kız Yurtları, Sakarya Yurtları, Sakarya Kız Öğrenci Yurtları

Sakarya İli, ülkemizin Marmara Bölgesi’nin Çatalca-Kocaeli bölümünde bulunmaktadır ve 4 bin 878 kilometre karelik bir yüzölçüme sahiptir. Sınırlarında bulunan Sakarya Nehri, Karadeniz’e dökülmektedir. Ekonomisi genel olarak tarıma dayanan Sakarya’da fındık yetiştiriciliği ön plandadır. Marmara Bölgesi’nin en büyük dördüncü ili olan Sakarya’da üniversitenin de kurulması ile öğrenci yurtları da diğer geçim kaynaklarından biri olmuştur.

Burada öğrenci yurtları oldukça güzeldir. Yurtlarda genel olarak odalar bir, iki, üç, dört ve altı kişilik olmak üzere düzenlenmiştir. Bazı yurtlarda oda içinde duşa kabinli banyo, tuvalet ve lavabo vardır. Odalarda aynı zamanda kişiye özel çalışma masaları, duvara monte edilmiş kitaplıklar, iki kapaklı elbise dolapları bulunmaktadır. Aynı zamanda yurtların bazılarında oda içinde TV ve telefon da bulunmaktadır. Yurtlarda sabah kahvaltısı ve akşam yemeği hizmeti verilmektedir. Bu hizmetler için ek bir ücret alınmamakta ve öğrencilere sunulmaktadır. Üstelik ikinci öğretim öğrencileri için de akşam yemeği hizmeti verilmektedir. Yurtların bir kısmında öğrenciler için servis hizmeti de verilmekte ve üniversiteye gidiş – geliş bu şekilde yapılmaktadır. Yurtta temizlik oldukça önemlidir. Ortak kullanım alanları sürekli temizlenmekte ve öğrenciler için hijyenik bir ortam sunulmaktadır. Öğrencilerin gün içinde yaşadığı stresten uzaklaşmaları için düzenlenen dinlenme odaları da oldukça lüks eşyalarla dizayn edilmiştir.

Dinlenme odalarında TV izleyebilir, arkadaşlarınızla sohbet ederken eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Sakarya’da bir üniversite bulunmaktadır. Şehrin adını taşıyan Sakarya Üniversitesi; 1992 yılında kurulmuştur. Üniversitede; Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, İşletme Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Teknoloji Fakültesi ve Tıp Fakültesi bulunmaktadır. Ayrıca Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Devlet Konservatuvarı, Kaynarca Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Sağlık Yüksekokulu olmak üzere dört adet de yüksekokul bulunmaktadır. Sakarya Üniversitesi’nde; Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü olmak üzere dört adet de enstitü bulunmaktadır ve on dört adet de meslek yüksekokulu vardır.

Sakarya, özellikle kaplıcaları ile ünlü bir şehirdir. Şehirde bulunan Kuzuluk Kaplıcaları neredeyse Selçuklu döneminden itibaren şifa dağıtmaktadır. Eğer dinlenmek ve sağlıklı bir gün geçirmek isterseniz hafta sonu için burada plan yapabilirsiniz. Termal tedavi merkezleri bulunan kaplıcalarda siz de sağlıklı ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Şehirde 1967 – 1999 yılları arasında yaşanan depremler için bir müze oluşturulmuştur. Müzede deprem öncesi ve sonrası olmak üzere fotoğraflar bulunmakta ve depremle ilgili birçok unsur sergilenmektedir. Müzenin yapımı 2000 yılında başlamış ve 2004 yılında sona ererek halka açılmıştır. Sakarya’da bir diğer ziyaret edilecek yer ise Karagöl Yaylası’dır. Buraya giderek yeşilin her tonu ile buluşabilir ve dinlenebilirsiniz.

Sakarya, güzel mekanları ve üniversitesi ile her yıl binlerce öğrenciyi mezun etmekte ve yeni anıları ile uğurlamaktadır.