Şanlıurfa Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Şanlıurfa Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Şanlıurfa Kız Yurtları, Şanlıurfa Yurtları, Şanlıurfa Kız Öğrenci Yurtları

Ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Şanlıurfa İli, Suriye ile sınırı bulunan bir ilimizdir. 19 bin 451 kilometre karelik bir yüzölçüme sahip olan Şanlıurfa, eski dönemlerde sadece Urfa olarak anılırdı. Ancak 12 Haziran 1984 yılında alınan bir karar ile “Şanlı” ünvanına sahip olmuş ve o günden sonra Şanlıurfa olarak anılmaya başlanmıştır.

Şanlıurfa’da kız öğrenci yurtları oldukça azdır. Ancak kurulan kız yurtlarında oldukça güzel imkanlar öğrencilere sunulmuştur. Yurtlarda öğrencilere sıcak su imkanı sunulmuş ve diledikleri zaman duş alabilmeleri için olanak sağlanmıştır. Şehir içi ve şehir dışı gezileri düzenlenmekte ve kız öğrencilerin şehre alışabilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca sosyal ve kültürel geziler düzenlenerek keyifli vakit geçirilmesi de sağlanmaktadır. Yurtlar, genelde şehir gürültüsünden uzakta ve sessiz alanlarda konuşlandırılmıştır. Kız öğrencilerin kıyafetlerinin yıkanabilmesi için çamaşır makinalarının olduğu odalar kurulmuştur. Ütü masaları ve ütüler de öğrencilere sunulmuş ve kıyafetlerin ütülenebilmesi için tüm imkanlar öğrencilere sağlanmıştır. Yurt yöneticileri oldukça eğitimlidir ve öğrencilerle birlikte çeşitli etkinliklere imza atarlar. Yurt giriş ve çıkışları kontrol altında tutulmakta ve güvenlik yedi gün yirmi dört saat boyunca sağlanmaktadır. Yemekhanelerde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği verilmektedir. Kantin hizmetleri ile öğrencilerin ihtiyaç duyulan kırtasiye malzemelerine kolayca ulaşılması hedeflenmiştir. Odaların bulunduğu katlarda tuvaletler de yer almaktadır. Etüd salonları, öğrencilerin sınavlarına hazırlanabilmesi ve ödevlerini rahatça yapabilmeleri için özel olarak düzenlenmiştir.

Şanlıurfa’da bulunan Harran Üniversitesi, 1992 yılında kurulmuş ve eğitim hayatına adım atmıştır. Üniversitede; Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi, Veteriner Fakültesi ve Ziraat Fakültesi bulunmaktadır. Ayrıca Sağlık Yüksekokulu, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Viranşehir Sağlık Yüksekokulu ve Yabancı Diller Yüksekokulu üniversitenin diğer eğitim veren birimlerindendir. Harran Üniversitesi’nde; Akçakale Meslek Yüksekokulu, Birecik Meslek Yüksekokulu, Bozova Meslek Yüksekokulu, Ceylanpınar Meslek Yüksekokulu, Hilvan Meslek Yüksekokulu, Şanlıurfa Meslek Yüksekokulu, Şanlıurfa Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Şanlıurfa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Siverek Meslek Yüksekokulu, Suruç Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Viranşehir Meslek Yüksekokulu da bulunmaktadır. 3 adet de enstitü bulunan üniversite her yıl yüzlerce üniversite öğrencisini mezun etmektedir.

Şanlıurfa, güzel mekanları ile size harika zaman geçirmenizi sağlayacaktır. Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen bu güzel şehirde öğrenci olmak tamamen bir ayrıcalıktır. Yücelen Mağaraları, mistik bir havaya sahiptir ve sizleri ayrı bir atmosfere taşımaktadır. Daire şeklindeki bölmeleri, en belirgin özelliğidir. Yani bir mağaradan diğerine geçiş yapmak mümkün değildir. Roma dönemine uzanan geçmişi ile görülmesi gereken güzel mekanlardan biridir. Kızlar Sarayı da gezmenizi tavsiye edebileceğimiz yerler arasındadır.

Burada öğrenci iken hiç sıkılmayacak ve keyifli anların başrol oyuncusu olarak renkli bir dönem yaşayacaksınız.