Siirt Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Siirt Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Siirt Kız Yurtları, Siirt Yurtları, Siirt Kız Öğrenci Yurtları

5 bin 499 kilometre karelik yüzölçüme sahip olan Siirt, Yakınçağ dönemine kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bu güzel şehrin plaka kodu ise elli altı olarak kayıtlara geçmiştir.

Battaniyesi, Pervari balı ve Bıttım sabunu ile meşhur olan ilde üniversite okumak için bulunuyorsanız, burada kendinize uygun bir kız yurdu bulmanızın oldukça kolay olduğunu söylemek isterim. Üstelik fiyatları da oldukça uygundur. Yurtlarda genel olarak bilgisayar odası ve kantin bulunmaktadır. Bilgisayar odasından belirli saatlerde yararlanmanız ve hizmet almanız mümkündür. Kantinde ise genel ihtiyaçlarınızı karşılarken okul ürünlerine de ulaşabilir ve temin edebilirsiniz. Yurtlarda odaların bir kısmında bazalı ortopedik yataklar tercih edilmiştir. Bir kısmında ise yataklar ranza tipindedir. Odalarda çalışma masası, kişisel giysi dolapları ve yirmi dört saat sınırsız internet olanağı vardır. Kendi bilgisayarınızla odanızın rahatlığında internetin keyfini sürmeniz mümkündür. Giysi dolapları kilitlenebilir özelliktedir ve size özel olarak sunulmuştur. Odanızda ders çalışabileceğiniz gibi etüd odalarında da ders çalışabilmeniz için gerekli olanaklar sunulmuştur. Sessiz ve ferah olan etüd salonları size sınavlarınıza çalışabilmeniz için özel olarak hazırlanmıştır. Yemekhanelerde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği verilmektedir. Yirmi dört saat sıcak su imkanı ile odaların bulunduğu katlarda mevcut olan banyolarda dilediğiniz an duş alabilirsiniz. Tuvaletler de aynı şekilde katlarda bulunur. Bazı yurtlarda dinlenme odaları ve kuaför gibi hizmetler de sunulmuştur. Yurtlarda ayrıca güvenlik yedi gün yirmi dört saat sağlanmakta ve kendinizi evinizde hissetmeniz için tüm önlemler alınmaktadır.

Şehirde bulunan Siirt Üniversitesi, 28 Mayıs 2007 yılında kurulmuş ve hizmete açılmıştır. Üniversitede; Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Veteriner Fakültesi ve Ziraat Fakültesi bulunmaktadır. Üniversitede iki adet yüksekokul bulunmaktadır. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Siirt Sağlık Yüksekokulu, her yıl birçok öğrenciyi ağırlamaktadır. Siirt Üniversitesinde ayrıca Eruh Meslek Yüksekokulu, Kurtalan Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Siirt Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Üniversitenin bünyesinde aynı zamanda Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü olmak üzere iki adet de enstitü bulunmaktadır.

Siirt, tarihi oldukça geçmişe dayanan bir şehir olduğu için gezilecek tarihi mekanları da oldukça fazladır. Siirt merkezde yer alan Ulu Camii, ne zaman yapıldığı bilinmese de 1129 yılında onarıldığı belirlenmiştir. Tarihinin oldukça eski olduğu bu bilgiden anlaşılmaktadır. 1260 yılında camiye birkaç ekleme yapıldığı da belirlenmiştir. Caminin minberi oldukça güzel bir eserdir ve ağaç oymacılığının güzel eserleri arasında olduğu için 1933 yılında müzeye kaldırılmıştır. Bu camiyi ziyaret ederek tarihin izlerini görebilirsiniz. Siirt’te gezilecek mağaralar, yaylalar ve daha birçok mekan bulunmaktadır.

Siirt’te öğrencilik hayatınızın her dönemi tarihle iç içe geçecek ve sizler güzel anların bizzat tanığı olacaksınız.