Şırnak Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Şırnak Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Şırnak Kız Yurtları, Şırnak Yurtları, Şırnak Kız Öğrenci Yurtları

Şırnak İli, 7 bin 203 kilometre karelik bir yüzölçüme sahiptir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan şehir, oldukça eski bir tarihe sahiptir. Seyahatname isimli kitaba göre şehrin geçmişi Nuh tufanı öncesine kadar dayanmaktadır. Rivayetlere göre şehir tufandan sonra ikinci kez Nuh ve oğulları tarafından inşa edilmiştir.

Şırnak’ta kalabileceğiniz yeterli sayıda kız öğrenci yurdu bulunmaktadır. Yurtlar genel olarak en az iki kişiden oluşan odalara sahiptir. Üç, dört ve beş kişilik odaları olan yurtlar olduğu gibi tek kişilik odaları olan yurtlarda bulunmaktadır. Odalarda genellikle ortopedik bazalı yataklar, nevresim, yastık, yorgan, battaniye, çalışma masası ve giysi dolabı bulunmaktadır. Bazı yurtlarda bazalı yataklar yerine ranza tipi yataklar tercih edilmiştir. Tuvalet ve banyolar odaların bulunduğu katlarda bulunmaktadır ve ortak kullanıma açıktır. Bu ortak alanlar, yurtta bulunan temizlik personelleri tarafından temizlenmekte ve hijyenine dikkat edilerek öğrencilere temiz bir şekilde sunulmaktadır. Yurtlarda sabah kahvaltısı ve akşam yemeği verilmekte ve öğrencilere ev yemekleri ile sağlıklı bir öğün sunulmaktadır. Öğrenciler genellikle öğle yemeklerini üniversitede uygun fiyata yedikleri için yurtlarda öğle yemeği hizmeti verilmemektedir. Yemekler aşçılar tarafından yapılmakta ve öğrencilere sunulmaktadır. Etüd odaları, öğrencilerin sınav öncesi ve sonrası ders çalışabilmesi için hazırlanmış ve sunulmuştur. Sessiz ve sakin bir ortam için bu odaları kullanabilirsiniz. Güvenlik hizmetleri de oldukça önemsenmiş olan Şırnak’ta, öğrencilere özel olarak düzenlenmiş kimlik kartları ile yurda giriş yaparsınız. Kamera sistemleri ile yurt giriş ve çıkışları itinayla takip edilmektedir.

22 Mayıs 2008 yılında eğitim hayatına “merhaba” diyen Şırnak Üniversitesi, çeşitli bölümlere sahiptir ve her yıl yüzlerce öğrenciye eğitim imkanı sağlamaktadır. Şırnak Üniversitesi’nde; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu, Şırnak Meslek Yüksek Okulu ve Cizre Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır. Resmi olarak eğitime başlayan bölümleri ise; İktisat, İşletme, İnşaat Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, İlahiyat, Elektrik, Çocuk Gelişimi, Makine, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Elektrik, Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları ve Çocuk Gelişimidir.

Şırnak tarihi ve tarihten günümüze gelen eserleri ile dikkat çekmektedir. Bunlardan bir tanesi milattan önce dört binli yıllarda Guti İmparatorluğu tarafından yapılan Cizre Kalesi’dir. Kale, üç yüz altmış odadan oluşmakta ve üç katlı olarak inşa edilmiştir. Kalenin geçmiş dönemlerde yıkılan yerlerinin tekrar yaptırıldığı bilinmektedir. Kalenin günümüzdeki hali oldukça haraptır, ama hala geçmişin izlerini taşımakta ve ziyaretinize layıktır. Şırnak’ta Timurleng tarafından yapıldığı bilinen bir de Timur Çeşmesi bulunmaktadır. Yapılan restore çalışmaları sonrası hala günümüzde çeşme olarak kullanılmaktadır.

Şırnak’a geldiğinizde şehrin rahat yurtları ve tarihi dokusu ile oldukça güzel bir öğrencilik hayatı yaşamanız hayal değildir.