Sivas Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Sivas Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Sivas Kız Yurtları, Sivas Yurtları, Sivas Kız Öğrenci Yurtları

28 bin 619 kilometre karelik bir yüzölçüme sahip olan Sivas İli, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Selçuklular döneminde tüccarların oldukça ziyaret ettiği bu bölge, geçmiş tarihlerde Mezopotamya’da bulunmaktaydı. Ayrıca bu şehrin bir diğer özelliği ise Türkiye Cumhuriyeti’nin bu kentte kurulmuş olmasıdır.

Sivas’ta bulunan kız öğrenci yurtlarını, sizlerin rahatça kalabileceği ve üniversite döneminde hoş zaman geçirebileceğiniz bir aile yeri olarak görebilirsiniz. Odalar genel olarak tek kişilik, iki kişilik, üç kişilik ve dört kişiliktir. Yataklar oda tipine göre bazalı ya da ranza tipinde olabilmektedir. Odalarda çalışma masası, halı, nevresim takımı, yastık, battaniye ve giysi dolapları bulunmaktadır. Yerler genel olarak laminant parke ile döşenmiştir. Öğrenciler kendi çalışma masaları dışında arzu ederlerse etüd odalarında da ders çalışabilmektedir. Odalar ısı ve ses yalıtımı ile koruma altına alınmıştır. Odaların hepsinde ayrıca sınırsız ve kablosuz internet vardır. Böylece kendi bilgisayarınızı da getirebilir ve bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Bir ve iki kişilik odalarda ek olarak buzdolabı, TV ve telefon da bulunmaktadır. Üç ve dört kişilik odalarda ise TV izlemek için dinlenme odalarını tercih edebilir ve katlarda bulunan buzdolaplarından yararlanabilirsiniz. Odalar ve ortak kullanım alanları temizlik personelleri tarafından temizlenmekte ve hijyenik olarak genel temizliği yapılmaktadır. Banyo ve tuvaletler ortak kullanıma aittir. Güvenlik hizmeti yedi gün yirmi dört saat sağlanmaktadır.

Sivas’ta 9 Şubat 1974 yılında kurulmuş olan Cumhuriyet Üniversitesi “Cumhuriyeti Seviyorum” sloganıyla eğitim hayatına devam etmektedir. Üniversitede; Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, İletişim Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Veteriner Fakültesi bulunmaktadır. Cumhuriyet Üniversitesi; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Suşehri Sağlık Yüksekokulu, Turizm İşl. ve Otelcilik Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu ve Zara Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu olmak üzere beş adet yüksekokula sahiptir. Ayrıca dört adet enstitü ve on üç adet de meslek yüksekokulu bulunmaktadır.

Sivas’ta görebileceğiniz tarihi birçok mekan vardır. Bunlardan biri de 1271 yılında yapılmış ve günümüze kadar ulaşmış olan Çifte Minareli Medrese’dir. Yöre halkı buraya kısaca Çifte Minare olarak isimlendirir. Yapılan incelemelere göre medresenin İlhanlı Veziri Sahip Şemseddin Mehmed Cüveyn tarafından yaptırıldığı görülmüştür. Medresenin şuan hali hazırda iki minaresi ve Taç Kapısı bulunmaktadır ve ziyaretinize açıktır. Sivas’ta doğanın insanlara bir hediyesi olan Sızır Şelalesi, görülmeye değer oldukça hoş bir manzaraya sahiptir. Bu şelale, ikinci derece sit alanı yapılmış ve korumaya alınmıştır. Turistlerin de ziyaret ettiği bu şelaleyi siz de görebilir ve sakin bir doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Sivas, size öğrenciliğiniz için tüm imkanları sunmakta ve sizleri de arasında görmek istemektedir.