Tunceli Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Tunceli Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Tunceli Kız Yurtları, Tunceli Yurtları, Tunceli Kız Öğrenci Yurtları

Türkiye Cumhuriyeti'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat bölümünde yer alan Tunceli İli, 7 bin 774 kilometre karelik bir alana sahiptir. İlin plaka kodu 62’dir. İlin eski adı Dersim olarak bilinmektedir ve 1. Dünya Savaşı’nda Ruslar ile büyük bir mücadele göstererek savaşı kazanmıştır.

Tunceli’de birden fazla kız öğrenci yurdu bulunmaktadır. Odalar genel olarak tek kişiliktir. Ancak bazı yurtlar iki, üç, dört ve beş kişiden de oluşmaktadır. Odalarda TV, kablosuz internet, banyo, WC, ranza, giysi dolabı ve çalışma masası bulunmaktadır. Odalarda sunulan hizmetler, kendinizi evinizdeymiş gibi hissetmeniz için yeterlidir. Odanızda boş vakitlerinizde isterseniz internette sörf yapabilir isterseniz en sevdiğiniz diziyi izleyebilirsiniz. 24 saat sıcak su imkanı ile odanızda banyo yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Açık büfe kahvaltı sunulan yurtlarda güzel bir kahvaltı ile güne başlayacak ve enerjiniz yerinde olacaktır. Kafeteryasında güzel yemeklerin tadını çıkarabilir ve günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Etüd salonları, ders çalışmanız için özel olarak tasarlanmış olup, sessiz ve ferah bir ortamdan oluşmaktadır. Yurtların bir kısmında düzenlenmiş olan kütüphanelerde vardır. Mezun olan öğrencilerin eski notlarına ve kitaplarına ulaşabilirken aynı zamanda okumanız için romanlar ve öyküler de vardır. Dinlenme odaları, arkadaşlarınızla sohbet edebilmeniz ve çay içebilmeniz için sizleri beklemektedir. Eğlenceli vakit geçirirken dinlenmenin keyfini çıkaracaksınız. Kıyafetleriniz için çamaşır ve kurutma makinası bulunmaktadır. Kıyafetlerinizi istediğiniz an yıkarken aynı zamanda ütü odalarında ütü de yapabilirsiniz.

Tunceli’de bulunan Tunceli Üniversitesi; 22 Mayıs 2008 yılında kurulmuştur. Devlet üniversitesi olma özelliği taşıyan bu üniversitede eğitim dili Türkçe’dir. Üniversitede; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi bulunmaktadır. Sağlık Yüksekokulu, üniversitenin sahip olduğu tek yüksekokuldur. Üniversitede ayrıca Tunceli Meslek Yüksekokulu ve Çemişgezek Meslek Yüksekokulu da bulunmaktadır. Üniversite aynı zamanda Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü olmak üzere iki adet enstitüye sahiptir.

Tunceli, geçmiş tarihi ve güzel mekanları ile öğrencilere hayat vermektedir. Bağın Kalesi’nin geçmişi milattan önceki yıllara kadar uzanmaktadır. Kalenin Urartu Kralı tarafından yapıldığı bilinmektedir Kalenin içinde merdivenle çıkılmakta ve moloz taş kullanılarak yapıldığı görülmektedir. Tarihin izlerini taşıyan kaleyi ziyaret etmenizi öneririz. Bir diğer güzel yer ise Tahar Köprüsü’dür. Yusuf Ziya Paşa Köprüsü olarak da bilinen bu güzel köprü, 1807 yılında inşa edilmiştir. Görkemli ve tarihi bir köprü olan bu mekanı ziyaret edebilir ve keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz. Tunceli’nin bir diğer tarihi yapısı ise Mazgirt Kalesi’dir. Urartu dönemine kadar geçmişi bulunan bu kale, kayalardan ve molozlardan yapılmıştır. Kale girişinde bir mağara bulunmakta ve içine merdivenle çıkılmaktadır. Kale içinde geçmiş dönemlere ait yel değirmenleri kalıntıları da bulunmaktadır.

Tunceli’de okurken tarihi ile efsaneleşen bu şehirde güzel zaman geçirecek, öğrenciliğinizi unutamayacaksınız.