Van Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Van Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Van Erkek Yurtları, Van Erkek Öğrenci Yurtları, Van Özel Yurtlar

Van İli; Ağrı, Bitlis, Siirt, Hakkari ve Şırnak ile komşudur. Van’da kara iklimi hüküm sürmektedir. Kış ayları oldukça sert ve uzun geçmektedir. Yüksek bölgelerde Van Gölü’nün varlığı sebebiyle kış ayları kısmen de olsa daha ılıman geçmektedir. Neredeyse altı aylık bir süre 0 derecenin altında bir hava sıcaklığı ile geçmektedir. Yazları ise oldukça sıcak ve yağışlı bir hava görülmektedir.

Van’da bulunan üniversite nedeni ile erkek yurtları da oldukça fazladır ve öğrencilere çeşitli imkanlar sunulmuştur. Merkezi ısıtma sistemi ile şehrin soğuk havası engellenmiştir. Yurtlarda yangın uyarı sistemleri kurulmuştur ve deprem yönetmeliğine uygun binalar yurt olarak değerlendirilmiştir. Yurtlarda ders çalışabilmeniz için etüd salonları mevcuttur. Ders çalışma masaları ve rahat koltukları ile ders çalışırken bile huzurlu bir ortamda olduğunuzu hissedeceksiniz. Çamaşırlarınızı yıkayabilmeniz için çamaşır odaları da mevcuttur. Giysilerinizi ütülemeniz için ütü odaları da vardır. Kantin hizmeti ile de öğrencilere ihtiyaçlarını karşılama imkanı sunulmuştur. Odalardaki yataklar ortopediktir ve genel olarak bazalı yataklar tercih edilmiştir. Odalarda ayrıca çalışma masaları ve kişisel dolaplar vardır. Odaların bir kısmında tuvalet ve banyo bulunmaktayken bazılarında bu özellik yoktur. Oda içinde tuvalet ve banyo olmayan yurtlar, bu ihtiyaçları katlarda karşılamakta ve ortak kullanıma sunmaktadır. Yurtlarda ayrıca dinlenmeniz ve günün yorgunluğunu atmanız için dinlenme odaları da vardır. Masa tenisi gibi aktivitelerin de olduğu yurtlarda eğlenceli vakit geçirmeniz mümkündür.

Van İli’nde; Bahçesaray‎, Başkale‎, Edremit, Erciş‎, Gevaş‎, Gürpınar‎, Muradiye‎, Saray, Van Merkez, Çaldıran‎, Çatak‎ ve Özalp‎ olmak üzere on iki adet ilçe bulunmaktadır. Van’ın en kalabalık ilçesi 159 bin 450 kişilik nüfusu ile Erciş İlçesi’dir. En az nüfusa sahip olan ilçesi ise 17 bin 491 kişilik nüfusu ile Bahçesaray İlçesi’dir. Şehrin toplam nüfusu ise 2012 yılı verileri dikkate alındığında 1 milyon 51 bin 975 kişi olarak belirlenmiştir.

Van, gezilecek ve görülecek birçok mekanı ile bilinmektedir. Bunlardan biri de Van Gölü’nde bulunan en büyük adası olma özelliğini de taşıyan Akdamar Adası’dır. Adada Ermeniler tarafından yapıldığı bilinen kilise bulunmaktadır. Adanın toplam alanı yetmiş bin kilometre karedir. Adanın bir de efsanesi vardır ki dinleyenleri hüzne boğar. Rivayete göre bu adada Ermeni bir keşiş ve onun güzeller güzeli kızı Tamar yaşarmış. Köyde çobanlık yapan bir genç ve Tamar birbirine aşık olmuşlar. Genç çoban, her gece kızı görmek için adaya doğru yüzer ve kız da onun yolunu bulması için fenerle ışık tutarmış. Tamar’ın babası bunu öğrenince bir gece çobanın geleceği vakitte adanın aşağısına kadar inmiş ve fenerin ışığını bir o yana bir öteki yana sürekli tutmuş. Bu nedenle de yorulan genç çoban boğulmuş ve son sözleri de “Ah Tamar” olmuş. Tamar da sevdiği gencin ölmesi üzerine kendini soğuk sulara bırakmış.

Van’da okurken birçok efsane hakkında bilgi sahibi olacak ve güzel mekanları ile hayat bulacaksınız.