Van Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Van Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Van Kız Yurtları, Van Yurtları, Van Kız Öğrenci Yurtları

Van İli, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir şehrimizdir. Yüzölçümü 21 bin 334 kilometre kare olan şehirde Anadolu’nun en büyük kapalı havzası olarak bilinen Van Gölü bulunmaktadır. Akarsuları da oldukça bol olan şehir, bir dönem Sadettin Teksoy’un Van Gölü Canavarının peşine düşmesiyle uzun dönem gündemde kalmıştı.

Van’da bulunan kız yurtları üniversite okuyan öğrencilere kalacak yer imkanı sağlamaktadır. Burada odalar; bir, iki, üç, dört, altı ve sekiz kişilik kapasiteyle düzenlenmiştir. Yurtlar genel olarak şehrin merkezinde bulunmaktadır. Odalarda çalışma masası, kişisel dolap ve 24 saat sınırsız internet hizmeti verilmektedir. Yurtlarda sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği verilmektedir. Yalnız bu hizmet sadece hafta sonu geçerlidir. Hafta içi öğrencilerin üniversitede olduğu saatlerde öğle yemeği verilmemektedir. 24 saat sıcak su imkanı ile öğrencilere dilediği zaman banyo yapma imkanı da sunulmaktadır. Banyolar ve tuvaletler odaların bulunduğu katlarda yer almakta ve ortak kullanıma açıktır. Yurtlarda bilgisayarı olmayan öğrencilerin de bilgisayar hizmetinden yararlanabilmesi için özel olarak düzenlenen bilgisayar odaları mevcuttur. Belirli saatlerde açık olan bu odalardan hizmet alabilirsiniz. Sınav dönemlerinizde ders çalışabilmeniz için etüd odaları da oluşturulmuş ve hizmetinize sunulmuştur. Yurtların depreme dayanıklılık raporları da temin edilmiş ve gerekli izinler alınarak kurulmuştur. Güvenlik, öğrencilere özel düzenlenmiş resimli kimlik kartları ile sağlanmaktadır ve yurt kameralarla takip edilmektedir.

Van’da tek bir üniversite bulunmaktadır. Van’da bulunan bu üniversiteni adı Yüzüncü Yıl Üniversitesi’dir. 1982 yılında kurulan üniversitenin eğitim dili Türkçe ve İngilizce’dir. Üniversitede; Denizcilik Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Mühendislik - Mimarlık Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Ziraat Fakültesi ve Erciş İşletme Fakültesi bulunmaktadır. Ayrıca Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Sağlık Yüksek Okulu, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu ve Yabancı Diller Yüksek Okulu da üniversitenin eğitim veren diğer birimleri arasındadır. Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Yaşayan Diller Enstitüsü olmak üzere beş adet enstitü bulunmaktadır. 9 adet de meslek yüksekokulu olan üniversite her yıl yüzlerce öğrenciyi mezun etmektedir.

Van’da gezilecek ilginç mekanlar ve yerler vardır. Bunlardan biri de Van Gölü’nde bulunan Adır Adası’dır. Lim Adası olarak da bilinen bu adada kilise ve manastır bulunmaktadır. Ada, aynı zamanda birçok martının da uğrak yeridir. Oldukça güzel olan bu adayı mutlaka ziyaret etmenizi ve o atmosferi yaşamanızı öneririz. Van’da görülmeye değer olan bir diğer yer ise Şeytan Köprüsü'dür. Bu köprünün ne zaman yapıldığı tam bilinmemekle birlikte altından akan hızlı suların üzerinde oldukça heybetli görünmektedir.

Van’da okurken harika bir öğrencilik yaşamanız mümkündür.