Yozgat Erkek Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Yozgat Erkek Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Yozgat Erkek Yurtları, Yozgat Erkek Öğrenci Yurtları, Yozgat Özel Yurtlar

Yozgat, sert bir kara ikliminin hüküm sürdüğü ve Sivas, Tokat, Amasya, Kırıkkale, Çorum, Kırşehir, Nevşehir ve Kayseri ile komşu olan bir ildir. Yaz ve kış ayları arasında hatta gece ve gündüz arasında bile önemli derecede ısı farklılıkları yaşanabilmektedir. Bir yıl içinde bir aydan fazla bir sürede şehir kar yağışı ile beyazlara bürünmektedir.

Yozgat’ta erkek öğrenciler için düzenlenmiş olan öğrenci yurtları, konforlu ve sıcak bir ev imkanı sunmaktadır. Öğrenci yurtlarındaki odalar genel olarak üç ve dört kişinin kalabileceği şekilde dizayn edilmiştir. Her öğrenci için özel olarak baza yataklar, komidinler, çalışma masaları ve giysi dolapları vardır. Genel olarak şehrin merkezinde bulunan yurtlarda merkezi ısıtma sistemi kullanılmakta ve soğuk kış ayları için gerekli önlemler alınmaktadır. 24 saat sıcak su imkanı ile dilediğiniz an duş alabilme özgürlüğü de öğrencilere tanınmıştır. Yurtlarda genel olarak yemekhaneler, binaların en üst katında oluşturulmuştur. Böylece rahat ve ferah bir salonda yemek yemenin keyfini çıkarırken şehrin güzelliğine de eşlik etmiş olursunuz. Öğrencilerin dinlenebilmeleri için düzenlenen odalarda çay makinası vardır ve sürekli sıcak çay imkanı sunulmuştur. TV izleyebilir ve arkadaşlarınızla sohbet ederken öte yandan sıcak çayın keyfini çıkarabilirsiniz. Odalarda rahat koltuklar vardır ve günün yorgunluğunu atabilmeniz için oda sürekli açıktır. Bazı yurtlar şehrin merkezine az da olsa uzaktır. Böyle durumlarda kampüse ulaşımınızı tek vesait ile sağlamanız mümkündür. Odaların bulunduğu katlarda çamaşır makinaları, banyolar, tuvaletler ve kurutma makinaları mevcuttur. Ders çalışma odaları ve çizim odaları da olan yurtlar, her yıl birçok öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

2012 yılında yapılan nüfus sayımına göre Yozgat’ın nüfusu 453 bin 211 kişiden oluşmaktadır. Yozgat; Yozgat merkez, Akdağmadeni‎, Aydıncık‎, Boğazlıyan‎, Kadışehri, Saraykent‎, Sarıkaya‎, Sorgun‎ , Yenifakılı‎, Yerköy‎, Çandır, Çayıralan, Çekerek ve Şefaatli‎ olmak üzere on dört ilçeye sahiptir. En fazla nüfusa sahip olan ilçesi 84 bin 591 kişiden oluşan Sorgun İlçesi’dir. En az nüfusa sahip olan ilçesi ise 5 bin 371 kişiden oluşan Çandır İlçesi’dir.

Yozgat’ta gezmeye değer birçok mekana rastlamanız mümkündür. Bunlardan biri Kerkenes Harabeleri’dir. Bu harabeler sizi dört bin yıllık bir tarihe eşlik etmeniz için ziyaretini beklemektedir. Ulaşımı kolay olan bu eşsiz mekan, Frigce yazıları ile bilinmektedir. Yozgat’ın şehir merkezinde bulunan Saat Kulesi de oldukça meşhurdur. Saat Kulesi, 1908 yılında dönenim belediye başkanı tarafından yaptırılmış ve şehre hediye edilmiştir. Bu şehirde güzel mekanlar olduğu gibi lezzetli tatlar da vardır. Testi kebabı, Arab Aşı ve Madımak şehrin kendine has yemekleridir. Bu ile gelmişken bu lezzetleri de tatmanızı öneririm.

Yozgat, sıcak insanları ile ve güzel şehri ile siz öğrencileri ağırlamaktan gurur duyacaktır. Burada okurken güzel anılarla memleketinize geri döneceksiniz.