Yozgat Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Yozgat Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Yozgat Kız Yurtları, Yozgat Yurtları, Yozgat Kız Öğrenci Yurtları

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Yozgat İli; 14 bin 123 kilometre karelik bir yüzölçüme sahiptir. Rakımı bin üç yüz metre olan bu ilin plaka kodu 66 ‘dır. Yozgat, bünyesinde bulundurduğu kız öğrenci yurtları ile öğrencilere kalacak yer konusunda hizmet vermektedir.

Yozgat, yurtlarında genel olarak önemli ihtiyaçlara yer vermiştir. Yurtlarda 7 gün 24 saat sıcak su hizmeti verilmektedir. Yurt odalarında yatak, giysi dolapları, çalışma masaları olduğu gibi sınırsız ve kablosuz internet seçeneği ile dünyanın kapıları size açılmıştır. Çamaşırhane hizmetleri de verilen yurtlarda, giysileriniz ücretsiz olarak yıkanır ve ütülenir. Bazı yurtlarda çamaşır odaları vardır ve burada giysilerinizi kendiniz makinalarda yıkarsınız. Kantin hizmeti ile ihtiyaçlarınıza dilediğiniz an ulaşma imkanınız vardır. Yurt giriş çıkışları parmak okuma sistemi ile yapılmaktadır ve böylece güvenlik zafiyeti yaşanmamaktadır. Ayrıca yurt koridorları ve giriş çıkışları da kameralarla takip edilmektedir. Yemekhanelerde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği ücretsiz olarak verilmektedir. Öğle yemeği de yurtlarda verilmekte ancak ücrete tabi tutulmaktadır. Boş zamanlarınızı değerlendirmek ve dinlenebilmeniz için yurtlarda dinlenme odaları ve TV odaları kurulmuştur. Böylece bir sonraki güne kadar enerji depolayabilir ve zihninizi dinlendirebilirsiniz. Yurtlarda genel olarak bahçe yoktur, ancak olan yurtlarda da kamelyalar ve barbekü alanları yapılmıştır. Böylece yurdun içinde güvenli bir şekilde piknik yaparken saat sınırlaması olmadan rahatça keyifli mangal partileri düzenleyebilirsiniz. Yurtlarda kendinizi evinizde hissetmeniz için her şey düşünülmüştür.

Yozgat’ta bir adet üniversite bulunmaktadır. Bozok Üniversitesi; 2006 yılında kurulmuştur ve bir devlet üniversitesidir. Yozgat’ta bulunan Bozok Üniversitesi’nde; Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi olmak üzere sekiz adet fakülte bulunmaktadır. Üniversite; Bozok Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sağlık Yüksek Okulu ve Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu olmak üzere üç yüksekokula sahiptir. Üniversitenin sahip olduğu meslek yüksekokulları ise; Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu, Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Yerköy Adalet Meslek Yüksekokulu’dur. Üniversite bünyesinde ek olarak üç adet de enstitü bulunmaktadır.

Yozgat, tarihe ışık tutan güzel mekanları ile hayranı olacağınız bir şehir. Burada öğrenci iseniz ilk boş vaktinizde Çeşka Kalesini ziyaret etmenizi öneririm. Merkeze sadece üç kilometre uzaklıkta olan bu tarihi mekanda üç ayrı giriş bulunmaktadır. Bizanslıların ve Romalıların burada yaşadığına dair seramik parçalarına rastlanan kalede tarihin izleri hala hüküm sürmektedir. Yine Romalıların kullanmış olduğu belirlenen Basilica Therma isimli mekanın ise tarihte Anadolu’nun ilk termal tedavi merkezi olarak kullanılan yer olduğu belirlenmiştir. Şuan harabe olarak bulunan bu mekanın yakın zamanda turizme kazandırılması için çalışma yapılması beklenmektedir.

Yozgat’ta öğrenci iken güzel mekanlarında yemek yiyebilir, tarihi eserlerini ziyaret edebilirsiniz.