Zonguldak Kız Öğrenci Yurtları

Özel Üyeler

Zonguldak Kız Öğrenci Yurtları

Normal Üyeler

Zonguldak Kız Yurtları, Zonguldak Yurtları, Zonguldak Kız Öğrenci Yurtları

3 bin 306 kilometre karelik bir alana sahip olan Zonguldak, Karadeniz Bölgesi’nin kıyı kısmında bulunan bir şehirdir. Limanıyla oldukça önemli bir şehir olan bu ilde taşkömürü madenleri de dikkat çekmektedir. Taşkömürü ile geçimini sağlayan halk, bu işin gittikçe azalması sebebiyle şehirden göç etmekte olup, her geçen yıl şehirden ayrılan nüfus sayısı artmaktadır.

Zonguldak, kız yurtları bakımından oldukça önemlidir. Şehirde geçim kaynağı olarak çok imkan yoktur. Üniversitenin kurulması sonrası bu nedenle kız yurtları ve apartları oldukça önem kazanmış ve yeni bir geçim kaynağı olarak şehirde görülmeye başlanmıştır. Burada yurtlar, özel olarak düzenlenmiştir. Odalar genel olarak tek kişilik, iki kişilik ve üç kişiliktir. Öğrencilerin her birine özel olarak giyinme odası, çalışma masası, kitaplık ve yatak verilmiştir. Her odasında televizyon ve telefon bulunan yurtlar vardır. Her katta kurulan internet ağı ile odanızda rahatlıkla internete girebilirsiniz. Bazı apartlarda odaların içinde mutfaklar da bulunmaktadır. Mutfaklarda buzdolabı, ocak, su ısıtıcısı ve aspiratör ile bir evde bulunması gereken her şey öğrencilere sunulmuştur. Bazı apartlarda özel ve lüks olarak dizayn edilmiş oda içinde bulunan banyolar da mevcuttur. Bu sayede odanızdan çok uzağa gitmeden 24 saat kesintisiz su ile banyo yapma şansınız vardır. Yurtların bir kısmı üniversiteye uzak olduğu için –bu uzaklık en fazla on kilometrelik mesafeyi kapsamaktadır- özel olarak servis hizmeti de sunmaktadır. Böylece yurt ne kadar uzak olursa olsun üniversiteye gidişiniz için ek bir ücret ödemek zorunda kalmazsınız. Güvenlik hizmetleri 7 gün 24 saat verilmektedir ve öğrencilerin yurt girişleri parmak okuma sistemi ile yapılmaktadır.

Zonguldak İli, birden fazla üniversiteyi bünyesinde bulundurmaktadır. Bunlardan biri, devlet üniversitesi olan Bülent Ecevit Üniversitesi’dir. 1992 yılında kurulan üniversitede; Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Ereğli Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Tıp Fakültesi vardır. Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü olmak üzere toplamda üç adet de enstitüye sahiptir. 4 adet yüksekokul ve 7 adet de meslek yüksekokulu vardır. 1992 yılında kurulmuş olan bir diğer üniversitesi ise Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’dir. Bu üniversitede ise 7 fakülte, 3 enstitü, 9 adet meslek yüksekokulu ve 1 adet de Sağlık Yüksekokulu bulunmaktadır.

Zonguldak, mağaraları bakımından oldukça zengindir. En önemli mağaralarından biri olan Çayır Köyü Su Mağarası sizi kendisine aşık edebilecek bir güzelliktedir. Mağarada botla gezebileceğiniz bir alan bulunmaktadır. Mağaranın girişinde oluşmuş gölcüklerde alabalık yetişmektedir. Görülmesi gereken güzel bir mekandır. Daha birçok mağarası olan bu ilde diğer mekanları da ziyaret edebilir şehri keşfedebilirsiniz.

Zonguldak, güzel bir öğrencilik hayatı için sizleri beklemektedir.